Bilgi Almak İstiyorum

Adınız   :
Şehir   :
E-Posta (*)     :
Telefon (*)   :
Konu   :
Mesajınız   :
   
   
     
   

TerapistA Makaleler
GONCA BAĞLAR-28.6.2016 Keşke bir düğmemiz olsa da basabilsek ona ve aniden düşüncelerimizi, duygularımızı anlatıp, ‘hayır’ diyebilir hale gelsek. Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-8.6.2016  Hazırlıksız ve plansız bir gebelik süreci, hem mevcut psikolojik problemlerin artmasına hem de anksiyete ve depresyon gibi bozuklukların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.  Tümünü Gör
BERİL ATAKUL-8.6.2016

İnsanlar çoğunlukla yukarıdaki gibi davranmayı seçtiklerinde “kendilerini önceliklendirdiklerini”, “sevdiklerini” ve durumsal olarak “kayırdıklarını” zannetme yanılgısına düşüyorlar. Kendini “gerçek”ten sevmek ise bambaşka bir olgu ve ancak kendi gerçekliğimizle buluşmakla mümkün. Böylece “kim” olduğumuz bilgisi üzerinden kendimizi gerçekleştirebiliriz de.

Tümünü Gör
BERİL ATAKUL-2.10.2015 Parmak izlerimiz kadar benzersiziz her birimiz. Oysa sosyal ortamlara girdiğimizde söylenmesi gerekli olanları söylüyor, kafamızda belirlediğimiz bir standardı yansıtmaya çalışıyoruz çoğu kez. Yaşam bir heykeltıraş gibi yontuyor bizleri yaşadıkça. Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-10.9.2015 Psikolojik kriz, bireyin yaşamının aniden zorlu bir olay karşısında kesintiye uğramasıdır. Kişiler bu durumlarda, kendilerine özgü, olaylarla baş etme yöntemleri geliştirirler ve krizleri bu yöntemlerle atlatabilirler. Ancak bazı durumlarda bu yöntemler yetersiz kalabilir ve yaşanılan olay bireyi derinden etkileyebilir. Bu kendine yetememe durumu kişide umutsuzluk ve çaresizlik hissinin oluşmasına sebep olur. Bu hisle birlikte birey çektiği acılara son vermek için karşısına çıkan en çekici yöntem olan intiharı seçer. İntiharı bu denli çekici kılan en temel inanç da hissedilen yalnızlık, çaresizlik, ümitsizlik gibi duyguların ölümle birlikte sona ereceği düşüncesidir.

Tümünü Gör
BERİL ATAKUL-26.8.2015 "Yaşamda Manevra Kabiliyetiniz Var Mı?"

Farkındalığı giderek gelişmekte olan insanlar olarak artık biliyoruz ki, yaşam bir yolculuk. Sizler de bu sayfa ile ilgilendiğinize, bu satırları okuduğunuza göre en az birkaç farkındalığa sahipsiniz kendinizle ilgili ve hatta şu an manevra kabiliyetiniz olup olmadığını sorguluyorsunuz belki de..
Yaşam iniş çıkışlarla, keskin yumuşak virajlarla dolu bir parkura benziyor. Hepimiz kendimize göre bir hızla yoldayız. Size çok hızlı gelen bir sürat, bir arkadaşınız için çok yavaş hatta hantal bazen. Ya da bunun tam tersi, siz çok sindire sindire ilerlediğinizi düşünüyorsunuz, bir başkası ise ona göre çok hızlı yaşadığınızı söylüyor. Bunların hepsi göreceli ve kişiden kişiye değişiyor, bunu da fark etmişsinizdir çoktan. Peki şu başlıkta bahsi geçen manevra kabiliyetini yaşama uyarladığımızda bu neye benzer?
Tümünü Gör
PINAR DEFNE-4.8.2015 "Kızma Kendine"

İnsan bazen öyle bir ilişkinin içinden çıkıyor ki, nasıl bir şeyi sonlandırdığını ancak içinden çıktıktan sonra anlıyor. Anladığında çok kızıyor, vaktine, emeğine, sevgisine acıyor… Harcanmış her şeye üzülüyor ya da her şeyi boşa harcanmış sanıyor. Yaşanan kötü şeyleri dibine kadar hatırlayıp, güzel şeylerin hepsini unutuyor.
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-23.7.2015 "Kayıp ve Yas Süreci"

Hayatımız boyunca hep bir şeyleri, etrafımızdaki kişileri kontrol etmeye çalışırız, bizi mutlu edecek olayları veya kişileri yanımızda tutmaya çalışır, üzecek olanları ise bir şekilde uzaklaştırmaya çabalarız. Bir an gelir ki, hayatın gerçekten kontrolümüzün dışında ilerlediğini beklemediğimiz bir şekilde öğreniriz. Kayıplar da bu beklemediğimiz anlardandır.  Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-26.6.2015 "Tuvalet Eğitimi"

Bezden kurtulmak çocuk için bebeklik sınırını aşmak, yeni bir döneme geçmek demektir. Hem bebek için hem de ebeveynler için çok heyecan verici bir o kadar da stresli bir uygulamadır, tuvalet eğitimi. Ebeveynler, tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı, nasıl eğitim verilmeli gibi soruları sıkça sorar, endişelenirler, zaman zaman acele eder ve sabırsız davranırlar. 
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-26.6.2015 "Özgürlüğün Anahtarı Affetmek"

Geriye dönüp baktığınızda geçmişte bıraktığınızı sandığınız ancak aslında sadece üzerini örttüğünüz deneyimleriniz veya asla affedemem dediğiniz tanıdıklarınız var mı?
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-26.6.2015 "Psikoloğum Hayatımı Değiştirsin"

Geçenlerde danışanlarımdan birinin söylediği bir sözdü aslında beni bu yazıyı yazmaya iten. Şöyle demişti; “Size ilk geldiğim gün kapıdan içeri girdiğimde; yaşadığım zor durumla ilgili bana birkaç tavsiye vermenize, yol göstermenize dair bir beklentim vardı, siz de bana o yolu bulmamda bana yardımcı olabileceğinizi ancak bir tavsiye veya öneri vermeyeceğinizi söylemiştiniz. Şimdi bakıyorum da iyi ki bana bir tavsiye vermemişsiniz yoksa kendimi keşfetmenin, ben olmanın tadına varamazdım, yine her zaman yaptığım gibi diğer insanlara uygun bir yol izlerdim.” 
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-26.6.2015 "Sınav Kaygısı"

Dünyaya geldiğimiz ilk dakikadan itibaren son nefesimize kadar devam edecek olan bir öğrenme sürecine gireriz. Etrafımızda gerçekleşen olaylardan bilgiler toplar ve daha sonra onları kendimiz için kullanarak performansımızı ortaya koyarız. Zaman zaman, bu performansları gerçekleştirirken karşımıza iç ve dış kaynaklı engeller çıkar, kaygı da bu engellerden biridir. 
Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-22.4.2015   "Çocuk Ve Aile"

Çocuklardaki problemler, gün geçtikçe daha çok gündeme gelmektedir, bu bir bakıma olumlu çünkü gündeme bu kadar sık gelmesi çocuklarda bir problem olup olmadığıyla ilgilenen gözlemci ve ilgili ebeveynlerin olduğunu göstermektedir. Ancak çocuklardaki problemlerle ilgili en etkileyici faktör ebeveyndir aslında. Anne babanın çocuklara yaklaşımı büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda anne ve babanın ya da bakım veren kişinin ruh sağlığı ve ilişkileri de çocuk üzerinde önemlidir. Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-16.4.2015  "Evlilik Öncesi Stres"

Evlilik insanların hayatındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Her ne kadar keyifli bir yolculuk olsa da herkesi biraz korkutur. Evlilik kararı alan veya almaya hazırlanan kişilerin akıllarında strese neden olan çeşitli soru işaretleri oluşur. Bu durum çiftlerin evlilik öncesi sendromu yaşamalarına sebep olabilir. 
Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-16.4.2015  "Gebelik"

Gebelik sürecinde kadınlarda duygusal, davranışsal, hormonal değişiklikler ve uyum sorunları yaşanabilir. Bu değişikliklerin bir kısmı normal düzeydedir. Ancak kişide aşırı öfke, mutsuzluk, sık ağlama gibi durumlar olduğunda problemli bir süreç başlamıştır. Hazırlıksız ve plansız bir gebelik süreci, hem mevcut psikolojik problemlerin artmasına hem de anksiyete ve depresyon gibi bozuklukların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu dönemde ilaç kullanımında zorluklar vardır. Bu nedenle psikolojik destek çok önemlidir.   Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-16.4.2015  "Uyku ve Uyku Bozuklukları"

Uyku, organizmanın çevreyle iletişiminin, değişik şiddette uyaranlarla geri döndürülebilir biçimde geçici, kısmi ve periyodik olarak kaybolması durumudur. Uyku, pasif ve monoton bir süreç değil, kendi içinde belli bir düzeni olan etkin ve değişken bir süreçtir.
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-15.4.2015  "Bahar Depresyonu"

Güneş ışıldayan yüzünü bir tülü gösteremedi ve bizim de sıcak günlerle ilgili beklentilerimizin hepsi askıda kaldı. Ancak bazılarımız güneş olmasa da baharın depresyonunu yaşamaya başladı bile. Bazılarımız için bu dönem gerçekten de yorgun ve mutsuz geçiyor. Eğer kolunuzu kaldıracak enerjiniz yoksa, uyku problemi yaşıyorsanız, kendinizi mutsuz hissediyorsanız, dikkat edin! Bahar depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz! 
Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-15.4.2015  "Çocuk Büyüsün Sonra!"

Çocuklar, anne ve babaları için hayat boyu en önemli yerdedir. Ebeveynler hayat boyu, çocukları için hiçbir şeyi atlamadan, aksatmadan yerine getirme telaşı içindedirler. Çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek, çocuklarının iyi bir eğitim almalarını sağlamak, sosyal ve duygusal beklentilerini karşılamak anne ve babalar için adeta yaşamlarının tek amacı haline gelmiştir. 
Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-15.4.2015  "EMDR Travma Tedavisi"

Kişinin ruhsal dünyasında uzun süre negatif etki yaratan olaylar travmatik olaylardır. Bu travmalar kişinin işlevselliğini ve uyumunu bozabilir. Bu travmalar çözümlenmez ise daha sonra yaşayacağı olaylar tarafından tetiklenir. Kişi genellikle yaşadığı travmayla ilgili mantıklı açıklamalar yaparak kendini iyi hissetmeye çalışır, ancak bunlar beynin sol hemisferinde gerçekleşir ve yaşadığı travmanın verdiği acıyı ortadan kaldırmaya yetmemektedir. Tümünü Gör
GONCA BAĞLAR-15.4.2015  
"Çocuklarınızı Değil, Kaygılarınızı Kontrol Edin"


Hissiyatına asırlardır imrenilen ve hep öyle kalacak olan muhteşem bir olgu, annelik…
Kadın olmanın ötesinde anne olmak, dünyaya senden bir parça getirmek, çıkarsız, koşulsuz ve saf bir sevgiyi ortaya koyabilmek kadın için son derece doyum sağlayıcı, ödüllendirici, zenginleştirici ve geliştirici bir etkinlik.
Tümünü Gör
ZEYNEP AKÇA-14.4.2015
"Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu"
 
DEHB yaygın bir hastalıktır. Çocuk ve ergenlerde sıklığı  % 5-10 arasında,yetişkinlerde ise % 4 civarındadır.
DEHB için zaman içinde birçok neden ileri sürülmüştür. Bunlar  arasında doğumdaki travmalar, katkılı yiyecekler, hava kirliliği çeşitli çevresel faktörler suçlanmıştır fakat son zamanlarda daha çok nedenin biyolojik faktörler olduğu düşünülmektedir. Dikkat eksikliği olan çocukların ailelerinde normalden daha fazla dikkat eksikliği olan  şahıslar olmaktadır. Bu da, bu problemin genetik olduğunu ve  ebeveynden çocuğa geçen genlerden kaynaklandığını göstermektedir.  Yani DEHB'si olan çocuklar bu şekilde hastalıkla beraber doğmaktadırlar ve dikkatin gelişmesi beklenen okul çağlarında iyice belirgin hale gelmektedir. 
 
Tümünü Gör
PINAR DEFNE-11.2.2015

"Kişisel Gelişim Demişken"


Kişisel gelişim denen yol uzun ve meşakkatli bir yoldur. Kendinizi tanımak, kendinizin farkına varmak, kendinizle yüzleşmek için uzun zaman harcamanız gerekir. Gece yatıp sabah Nirvana tadında uyanmak pek olası değil.

Tümünü Gör
PINAR DEFNE-11.2.2015

"Markayım Ben"
 

Tüketim çılgınlığı yıllardır başımıza bela... Bu yüzden kazandığımızdan daha fazla harcıyor, dünyalar kadar borcun altına giriyoruz. "Bende de olsun!" mantığı ve "Ye kürküm ye!" zihniyeti peşimizi bırakmıyor.

Tümünü Gör
PINAR DEFNE-5.1.2015

"Aşkın Projesi Olur mu?"

Aşk var mı yok mu?
Ömrü uzun mu kısa mı?
Gerçek aşk var mı yok mu?
Ben biliyorum bu soruların cevaplarını… Hatta bu soruların cevaplarını herkes biliyor. Aşk hem var, hem yok, ömrü hem uzun, hem de çok kısa, aşk hem gerçek hem hayal…
Sebebi de sizsiniz…

Tümünü Gör
Buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz.