Bilgi Almak İstiyorum

Adınız   :
Şehir   :
E-Posta (*)     :
Telefon (*)   :
Konu   :
Mesajınız   :
   
   
     
   

Saklanma Konuşalım !

TerapistA ilk seansta yaşamınızda fark yaratacak.

 

 

TerapistA Emdr Travma Terapisi

EMDR travma

Kişinin ruhsal dünyasında uzun süre negatif etki yaratan olaylar travmatik olaylardır. Bu travmalar kişinin işlevselliğini ve uyumunu bozabilir. Bu travmalar çözümlenmez ise  daha sonra yaşayacağı olaylar tarafından tetiklenir. Kişi genellikle yaşadığı travmayla ilgili mantıklı açıklamalar yaparak kendini iyi hissetmeye çalışır, ancak bunlar beynin sol hemisferinde gerçekleşir ve yaşadığı travmanın verdiği acıyı ortadan kaldırmaya yetmemektedir. Yaşanan travma ile ilgili, olay anındaki sahneler, negatif duygu ve düşünceler zihnimizde kalır ve sinir sistemimize yerleşir, bu durum da genellikle beynin sağ hemisferinde olur.

EMDR, travma sonrası stres bozukluğu, taciz, yas, doğal afetler gibi travma yaratan durumlar dışında da kullanılmaktadır. Panik bozukluk, kronik ağrı, beden algısı bozukluğu gibi durumlarda da kullanılmaktadır. EMDR kısa süreli psioterapiler grubundandır.

EMDR terapisinde kişiden, yaşadığı travmayı temsil eden bir resim gözönüne getirmesi bu resimle ilgili bir negatif inanç belirleyip ona odaklanması, travmatize olay ile ilgili negatif duygularına odaklanması ve beden duyumlarına odaklanması istenir. Bu çalışmayı yaparken beynin sağ ve sol hemisferlerini aynı anda uyarmak hedeflenir, bu yönde uyarılar verilir. Terapiler sonucunda kişinin travmatik olayı hatırladığında eskisi kadar acı veren negatif duyguları olmadığı görülmektedir ve araştırmlara bu durumu destekler niteliktedir.

 

Buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz.